Úterý, 16 dubna, 2024
- Komerční sdělení -aktuálně

Dělá téměř stále každá z nás: 5 častých chyb při sprchování

Největší chyby při sprchování, které ničí vaši pokožku.

Většina z nás nevěnuje každodennímu sprchování speciální pozornost – je to prostě rutina, kterou děláme automaticky, abychom se očistili, probrali či osvěžili. Víte však o tom, že některé sprchové návyky vedou k suché a podrážděné pokožce či dokonce k infekci?

Toto jsou nejčastější chyby při sprchování:

horká voda
Sprchování horkou vodou je uklidňující, uvolňující, ale pokožka se mu nepotěší. Pokud se vaše koupelna zapaří, je to jasný signál, že voda je teplejší, než by měla optimálně být. Problémem je, že horká voda vysouší pokožku a může dokonce vyvolat ekzém.

Nemusíte se však zcela vzdávat horké sprchy. Nejdříve si pusťte takovou vodu, jaká je vám příjemná na uvolnění a prohřátí, klidně i horkou, ale když se objeví pára a zahřejete se, postupně snižte teplotu vodu na osvěžující vlažnou.

agresivní mýdlo
Antibakteriální mýdla a drsnější čistící gely jsou nejednou plné chemie, která způsobí více škody než užitku. Možná se vám líbí pocit čistoty po použití agresivních přípravků, ovšem vzniká proto, že přípravky z pokožky odstranili všechny přírodní oleje.

Ty jsou velmi důležité, protože působí jako přirozený lubrikant a ochranná bariéra. Bez této bariéry bude vaše pokožka ještě více citlivá na horkou vodu, ublíží jí však i vítr a chlad. Pro pokožku chránit, nesprchujte se antibakteriálními přípravky, ale vyhledejte výrobky, které jsou bez vůní a obsahují přidáno zvlhčovače.

Možná budete muset vyzkoušet několik různých produktů, abyste našli ten pravý, ale výsledek stojí za to a kůže neztratí své hlavní přirozené funkce.

Silně se drhnete
Pokud nejste doslova pokrytí špínou (například z práce na zahradě či na stavbě), jediné místa, které vyžadují větší mydlení jsou podpaží a intimní zóny. Voda udělá ostatní práci.

Myslete na to, že drhnutím kůži zbavujete nejen přírodních olejů, ale i prospěšných bakterií, které jsou pro zdraví pokožky rozhodující. Tyto bakterie chrání před výskytem akné, ekzémů a před suchou pokožkou. Samozřejmě, na intimní partie používejte jemné mýdla, protože jinak si zničíte přirozenou flóru i tam.

Nečistěte si žiletku, vyměňujete ji jen občas
Na žiletkách se hromadí bakterie z vaší pokožky a ve vlhké teplé koupelně se na nich množí další choroboplodné zárodky. Proto je nutné, před každým holením žiletku opláchnout horkou vodou.

Jinak se můžete infikovat, speciální, pokud se říznete. Avšak – i když se neporežete, při holení vznikají mikrotrhlinky, které mohou být vstupním otvorem pro bakterie nebo plísně.

A jak často vyměňovat žiletku? Alespoň jednou týdně. Tupé opotřebované žiletky znamenají větší riziko pořezání pokožky.

Nepoužíváte pantofle ve veřejných sprchách
Aktuálně se sice do posiloven nedostaneme, ale určitě nelze zapomínat na to, že v jakýchkoli sprchách, do kterých má přístup několik lidí je vhodné používat pantofle. Nejen v posilovnách, ale i na koupalištích, plovárnách, ve wellness centrech.

Nikdy totiž nevíte, jaké mikroorganismy se tam skrývají. Časté je nakažení plísňovými onemocněními či bradavicemi – ochrana je proto určitě na místě.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články